نکاتی در مورد ویروس کورونای جدید (sars-cov-2 و )covid-19

تا به امروز، هیچ واکسن و داروي ضد ویروس خاصی براي جلوگیری و یا درمان کرونا وجود ندارد. این ویروس، کرونای جدید 2019 و یا nCOV-2019 نام گرفته است و سبب بیماری کووید 19 (COVID-19) میشود. این در حالی است که ویروس شناسان عقیدهای به موثر بودن این دسته ماسکهای متداول نزد عموم نداشته و معتقدند آنها از انتقال ویروسهای هوازی جلوگیری نمیکنند. COV) ایجاد میشوند. بیماری کرونا که در حال حاضر شیوع یافته است یک عضو جدید از این خانواده است که قبلاً در انسان دیده نشده بود. در ایران نیز واکسن پروتئین نوترکیب اسپایکوژن که مهرماه امسال مجوز مصرف را دریافت کرد، حاوی قسمتی از ویروس کرونا با نام اسپایک است که باعث ایجاد ایمنی در برابر این ویروس میشود.

ظاهراً این ویروس از خفاشها به یک جانور دیگر به نام مورچهخوار پولکدار (PANGOLIN) و از آن طریق به انسان منتقل شده است. اگرچه به دلیل جدید بودن این ویروس، اطلاعات دقیق و کامل در اختیار نیست، ولی تا به حال این بیماری خود را بهصورت علائم تنفسی نشان داده است. اصول استفاده از ماسک را یاد گرفته و آن را روی صورت خود چفت کنید به طوری که از بالا بینی را به طور کامل پوشانده و از پایین نیز تا زیر چانه کشیده شده باشد. گاهی انسانها نیز از طریق حیوانات به این ویروس مبتلا و باعث انتقال آن به افراد دیگر میشود.

همچنین چندین ویروس کرونای دیگر شناسایی شده است که در حیوانات وجود دارد اما تاکنون به انسان منتقل نشده اند. پیشنهاد میشود اگر قرار است در جمع افراد زیادی باشید، در فضاهای باز نیز ماسک بزنید. ماسکهای عادی، یکبار مصرف هستند، به این معنی که بعد از برداشتنشان از روی صورت باید آنها را دور انداخت و از ماسک جدیدی استفاده کرد.

حدالامکان از بازدید بازارهای فروش حیوانات زنده و تماس مستقیم با حیواناتی مثل گربه ها و سگهای ولگرد، جوندگان، پرندگان و خفاش ها اجتناب کنیم. سعی کنید با فشردن نوار نازک فلزی یا قسمتی که سفتتر است، ماسک را متناسب با بینیتان حالت دهید تا ثابت بماند. هنوز درباره تاثیرگذاری یا عدم تاثیرگذاری بهینه ماسک بحثهایی وجود دارد، اما استفاده از آنها همچنان ضروری محسوب میشود. اسپیکها از جنس ترکیبات پروتئینی و قندی (گلیکوپروتئین،Glycoprotein) بوده و پس از عبور از غشاء لیپیدی ویروس بر سطح آن قرار میگیرند.

دیدگاهتان را بنویسید