چقدر طول می‌کشد تا علائم ویروس کرونا پدیدار شود؟ 

تا امروز شش نوع از آنها شناخته شده و ویروس کرونا جدید در ووهان چین، هفتمین مورد محسوب میشود. در گزارشهایی از بیماران مبتلا به ویروس کرونا جدید ووهان چین، اختلالات انعقادی و نارساییهای کلیوی نیز گزارش شده است. همانطور که گفتیم کرونا در واقع نام خانوادهای از ویروسها است، به همین دلیل به صورت Coronaviruses بیان میشود. ویروسهای کرونا خانواده بزرگی از ویروسها هستند که میتوانند حیوانات و انسانها را بیمار کنند. برخی دیگر مانند کرونا ویروسهای کنین و فلین تنها حیوانات را آلوده میکنند و نه انسانها. در حالت معمول و خوشبینانه، انتظار میرود علائم بعد از چند روز از بین بروند، اما در صورتی که ویروس کرونا به دستگاه تنفسی تحتانی (نای و ریه) سرایت کند، مخصوصا در افراد دارای سن بالا، بیماریهای قلبی ایجاد کرده و در افرای دارای سیستم ایمنی ضعیف، به ذاتالریه منجر میشود.

تب، سرفه، تنگی نفس و مشکلات تنفسی حاد از جمله اصلیترین علائم بیماری محسوب میشوند. همانطور که میبینید، علائم اصلی بیماری شباهت زیادی به سرماخوردگی دارند، به همین دلیل در ابتدا قادر به تشخیص دقیق نوع بیماری خود نیستید. با اینحال، اگر فردی به دلیل ویروس کرونا در بیمارستان بستری شود، ممکن است به دلیل احتمال عفونت مشترک باکتریایی آنتیبیوتیک هم برایش تجویز شود. ممکن است قبل از بروز نشانههای اصلی، بیمار برای چند روز سرفههای بدون دلیل داشته باشد.

این قطرکها ممکن است حامل ویروس باشند. در صورتی که معلوم شود ویروس به شما سرایت کرده است، می توانید بلافاصله این موضوع را با اپلیکیشن اطلاع دهید. طبق اطلاعات ارائهشده در دستورالعملهای موقت سازمان مدیریت و پیشگیری بیماریهای آمریکا (CDC) که تنها برای مطلعکردن عموم مردم ارائه شدهاند، در صورتی که صندلیتان با فرد دارای نشانههای ویروس یا فرد مبتلا، دو متر فاصله داشته باشد، خطر انتقال ویروس به شما، متوسط است. با توجه به دادههایی که تا کنون منتشر شده دوره نهفتگی ویروس جدید کرونا بین دو تا ۱۴ روز است.

اگرچه بیشتر عفونتهای انسانی ناشی از ویروسهای کرونا، خفیف هستند، اما در دو دهه گذشته، دو ویروس بتاکرونا، در مجموع بیش از ده هزار نفر را به عفونت حاد و شدید تنفسی (ناشی از ویروس SARS-CoV) و سندروم تنفسی خاورمیانه (ناشی از ویروس MERS-CoV) مبتلا کردند که با مرگ و میر بالا همراه بود: ده درصد برای SARS-CoV و 37 درصد برای MERS-CoV. بد نیست بدانید در موج اخیر آنفولانزا در ایران طی ماه آبان و آذر، نزدیک به ۱۱۰ نفر از هموطنانمان جان خود را در سال جاری از دست دادند.

دیدگاهتان را بنویسید