باورهای رایج اما غلط در مورد ویروس کرونا – آزمایشگاه پاتوبیولوژی و ژنتیک پزشکی بوعلی

بیماری حاصل از این ویروس «سندرم تنفسی حاد کروناویروس 2» (SARS-CoV-2) نام دارد و سازمان بهداشت جهانی (WHO) پس از عبور تعداد قربانیان از مرز ۱۰۰۰ نفر، نام این ویروس را کووید 19 (19-COVID) گذاشت. چه مدت طول میکشد تا پس از انتقال ویروس بیماری ایجاد شود؟ طبق تخمینهای موجود، مدت دوره کمون بیماری کووید-19 بین 1 تا 14 روز است.

تا امروز مطالعات نشاندادهاند که روش اصلی انتقال ویروس عامل کووید-19، از طریق تماس با قطرکهای تنفسی است. بیماری ذاتالریه (پنومونی) ناشی از کرونا ویروس جدید در یازدهم فوریه سال ۲۰20 توسط سازمان بهداشت جهانی (WHO)، بر اساس سال شیوع و عامل عفونی آن، بیماری کرونا ویروسی ۲۰۱۹ یا کووید-19 (COVID-19) نامیده شد.

با رعایت بهداشت تنفسی میتوانیم از ابتلای خود و اطرافیانمان به بیماریهای ویروسی مثل سرماخوردگی، آنفلوآنزا و کووید-19 جلوگیری کنیم. تعداد زیادی از ویروسهای کرونا که تاکنون شناختهشدهاند، موجب ابتلا به طیفی از عفونتهای دستگاه تنفسی در انسانها میشوند که از سرماخوردگی تا ابتلا به بیماریهای شدیدتری مثل سندروم تنفسی خاورمیانه (مرس) و سندروم تنفسی حاد (سارس) متغیر هستند. در سالمندان و افرادی که بیماریهای زمینهای مثل فشار خون بالا، بیماری های قلبی یا دیابت دارند، احتمال وخامت بیماری بیشتر است.

رعایت فاصله حداقل 1 متری از افرادی که سرفه یا عطسه میکنند. این قطرکها یا مستقیماً روی دهان، بینی یا چشم افراد نزدیک او قرار دارند، فرود میآیند یا احتمالاً مستقیماً به درون ریههای افراد مجاور استنشاق میشوند. کرونا میتواند از طریق قطرکهایی که با سرفه یا بازدم از دهان و بینی فرد مبتلا به کووید-19 به اطراف پخش میشود، به دیگران نیز سرایت کند. ازدست زدن به چشم، بینی و دهان با دستهای شسته نشده خودداری کنید. شرط دیگر این است که تحت پوشش بیمه درمانی فنلاند باشید یا تبعه یکی از کشورهای عضو اتحادیه اروپا یا اتحادیه مالی اروپا و یا تبعه کشور سوئیس باشید و در فنلاند کار کنید.

دیدگاهتان را بنویسید