درباره ویروس کرونا بیشتر بدانیم – گروه پاتوبیولوژی رهسا

تا اینکه در 2003، جهش پیدا کرد و تبدیل به سارس شد. این ویروس برای نخستین بار در شهر ووهان در استان هوبی در مرکز چین پدیدار شد و چین در ۳۰ دسامبر ۲۰۱۹ برای نخستین بار آن گزارش کرد. دانشمندان فکر میکنند که این ویروس جدید هم از ابتدای ماه دسامبر توانایی انتقال به انسانها را پیدا کرده است. در حال حاضر تلفات این نوع جدید از ویروس کرونا حدود ۲ الی ۳ درصد است که البته با ادامه پیدا کردن شیوع ویروس امکان تغییر این درصد وجود دارد؛ در صورتی که تلفات ویروس سارس چیزی حدود ۱۴ الی ۱۵ درصد بود.

نوشیدن مایعات زیاد، استراحت و خواب کافی تا حد امکان همچنین میتواند در درمان این ویروس موثر باشد. مصرف الکل تاثیری در درمان کووید ۱۹ دارد؟ زدن ماسک در اجتماعاتی که ویروسهای بیماریزایی مانند ویروس کورونا بهطور گسترده در حال گردش هستند، تا حدی سودمند باشند. ماسکهای جراحی اگر درست به کار روند، در مقابل قطرکهای بزرگ تنفسی پراکندهشده هنگام عطسه یا سرفه محافظت ایجاد میکنند، اما نمیتوانند از عبور ذرات ریزتر مانند ذرات ویروسی جلوگیری کنند. در معمولیترین حالت این ویروس باعث سرماخوردگی میشود اما در مواردی باعث سندروم حاد تنفسی یا همان “سارس” میشود. اما یکی از آزمایشها روی بیماری نشان میدهد که اولین فردی که به بیماری کرونا مبتلا شده، هیچ ارتباطی با بازارچه نداشته است.

اگر قرار بود ویروس کرونا با همین ضریب رشد پیشرفت کند، امروز باید شاهد ویروسی به مراتب مرگبارتر از مرس میبودیم که که بیش از 25درصد مبتلایان به آن جان میباختند. البته برای ابتلا به ویروس از روش تماس با سطوح آلوده فرد باید پس لمس کردن سطح، ویروس را با دستانش به دهان، بینی یا چشمان خود برساند. قرنطینه کردن افراد آلوده و به حداقل رساندن تماسهای مستقیم با آنها و یا اشیاء و وسایل شخصی و سطوح مرتبط با آنها، نقش اساسی در جلوگیری از انتقال ویروس کووید-19 به روشهای هوایی و فومیت (تماس با سطوح آلوده) دارد.

حتما نکات بهداشتی مرتبط با موادغذایی را رعایت کنید. برای مثال در خانه، محل کار یا مرکز مراقبت بهداشت اگر فردی باشد که به ویروس کرونا مبتلاست و شما با او تماس داشته باشید، احتمال ابتلای شما به ویروس بالاتر میرود. بیماری حاد تنفسی که با ابتلا 8000 نفر و با مرگ و میر 800 نفر (یعنی نرخ مرگ و میر حدود 10درصدی) یکی از جلوههای جدید این ویروس بود. انتقال ویروس کرونای جدید از همه این راهها ممکن است.

دیدگاهتان را بنویسید