شما باید آنها را رعایت کنید

کرونا چگونه منتقل میشود؟ ویروس چگونه منتقل و پخش میشود؟ مؤثرترین راه برای جلوگیری از ابتلا به این ویروس شستن مکرر دستها و اجتناب از تماس با چشم، دهان، بینی با دستهای آلوده است. اگر در منطقهای زندگی میکنید که احتمال ابتلا به ویروس بالاست بهتر است هم از ماسک استفاده کنید و هم از عینکهای مخصوص آزمایشگاه که ورود ویروس به سطح چشمان شما را هم محدود میکنند. اگر تب دارید، سرفه میکنید و به سختی نفس میکشید، به پزشک مراجعه کنید و قبل از مراجعه حتماً تماس بگیرید.

اگرچه همان طور که قبلاً گفته شد هنوز قطعی نشده است که آیا این بیماری از طریق حیوان به انسان منتقل میشود یا خیر ولی سازمان بهداشت جهانی توصیه میکند تا زمانی که به نتیجه قطعی برسیم از تماس با حیوانات غیر خانگی خودداری کنید. قبل از هرچیزی باید یكسری تعاریف ذكر شود، در مورد بیمار covid-19 سه اصطلاح از طرف وزارت بهداشت تعریف شده هست، البته هر كشور بر اساس پروتكل های سازمان بهداشت جهانی، تعاریفی برای خود دارد، در ایران نیز براساس پروتكل هایی كه از طرف سازمان بهداشت جهانی ابلاغ می گردد تعاریف مشخص می شوند.

سؤال: چه مدت این ویروس میتواند بر روی اجسام زنده بماند؟ این بیماری یک پدیده جدید است و در حال حاضر نمیتوانیم بهطور قطعی نظری در مورد کشندگی این بیماری بدهیم ولی آمارها نشان داده است در حد 2 درصد باشد ولی بنا بر اعلام WHO(سازمان بهداشت جهانی) این عدد میتواند تغییر کند. جواب: در حال حاضر دقیقاً مشخص نیست ولی این زمان میتواند از چند ساعت تا چند روز باشد. در حال حاضر انتقال بیماری از طریق تماس با مدفوع گزارش نشده است ولی ویروس در داخل مدفوع یافت شده است.

پس نمونههایی که مشکوک هستند، با توجه به علائم و سابقهی تماس با افراد مبتلا، برای تشخیص قطعی به مراکزی که کیت تشخیص بیماری را دارند ارجاع میدهند. این ترشحات برای تست به آزمایشگاههایی که مجهز هستند فرستاده میشوند و اگر 2 تست مثبت به دست بیاید به منزله تشخیص قطعی است. اینکه چه کسانی دچار فرم شدیدتر بیماری میشوند بستگی به چند عامل دارد که مهمترین آن سیستم ایمنی فرد است. مراقبین و نزدیکان فرد سالمند باید مواظب حفظ سلامت و رفاه روانی وی باشند. اگر دست به اجسام آلوده بزنید که قبلاً توسط ترشحات عطسه یا سرفه فرد بیمار آلوده شده باشند به هر دلیلی اگر دست شما آلوده شود از طریق اجسام آلوده یا از طریق شخص آلوده و بعد شما دست خود را به قسمت T-Zone صورت خود که شامل ناحیه چشم، دهان، بینی شود بزنید میتوانید این ویروس را وارد بدن خود کنید.

دیدگاهتان را بنویسید